CPE 4G: De 3 typer og deres funktioner i 2026
Indholdsfortegnelse
Leder du efter en CPE 4G LTE Men er du forvirret over alle de tekniske betegnelser? Cat 4, Cat 6, MIMO 2×2 eller 4×4, indbyggede eller eksterne antenner, indendørs eller udendørs IP65: Hver model er beregnet til et bestemt formål, og hvis du vælger i blinde, risikerer du at få en skuffende ydeevne.
Denne vejledning præsenterer tre store familier 4G-CPE’er fra V-SOL/ELFCAM-økosystemet: Cat 4 til grundlæggende brug, Cat 6 til moderne hjemmearbejde og udendørs CPE til områder med dårlig dækning. For hver kategori præsenteres tekniske specifikationer, konkrete anvendelsestilfælde og anbefalinger til supplerende udstyr til en moderne WiFi 6-opsætning.
Påmindelse: Hvad er en 4G-CPE?
En CPE 4G er en terminal, der:
- Modtager 4G LTE-signaler fra operatørens basestation via et SIM-kort
- Omdanner disse signaler til WiFi og Ethernet
- Fordeler forbindelsen til flere enheder (pc, tv, smartphones)
- Kan udstyres med VPN, firewall og VoIP, afhængigt af modellen
Det er den ideelle løsning til områder uden fiber eller ordentligt ADSL, eller som backup til en eksisterende kabelforbindelse. For et fuldstændigt overblik, se vores CPE 4G LTE-vejledning.
CPE 4G LTE Cat 4: basismodellen
Historisk kategori, maksimal gennemstrømning 150 Mbps nedladning / 50 Mbps opadgående hastighed. Tre typiske modeller:
XNC1841 — Indendørsstandard
- 1 WAN/LAN-port + 1 LAN-port + 1 indgangsport
- SIM-kortplads
- Indvendige antenner 2×2 MIMO
- WiFi 802.11 b/g/n (kun WiFi 4 på 2,4 GHz)
- Internetadgang via LTE FDD / LTE TDD / WCDMA
- Op til 150 Mbps
Anvendelse: almindelig familie, sommerhus, kontor til 2–5 personer. HD-streaming, videokonferencer, enkle onlinespil.
XRC5241 — Til flere enheder med backup
- Antenner 2×2 eksterne for bedre modtagelse
- 4G-backup : automatisk omskiftning, hvis det primære WAN-netværk går ned
- Hastighed: 50 Mbps (uplink) / 300 Mbps (downlink)
- 32 apparater maks. samtidige
- VPN (PPTP, L2TP, IPSec)
- Indbygget firewall
- Lokal og fjernadministration
Anvendelse: smart home, salgsautomater, bankfilialer, butikskæder. Kræver høj pålidelighed.
XRC5242 — Eksterne WiFi-antenner
- 2 antenner Eksterne WiFi-enheder + 2 eksterne LTE-antenner (4 i alt)
- Avanceret WiFi-chipsæt med OFDM for stabilitet ved brug af flere klienter
- 4G-/RJ45-WAN-backup (skifter til eksisterende PON/DSL/CPE)
- Perfekt til videokonferencer og virksomhedspræsentationer
CPE 4G LTE Cat 6: et kompromis
Kategori Cat 6 i 2026: maksimal båndbredde 300 Mbps nedladning / 50 Mbps opadgående hastighed takket være Carrier Aggregation (2 kanaler). De mest populære modeller:
XKC7241 — Avanceret med stemmefunktion
- Indvendige antenner 4×4 LTE MIMO + 2×2 WiFi MIMO
- Taleport til VoLTE eller VoIP
- USIM + standard SIM-plads 3FF
- Auto-MDI/MDIX på LAN-porten
XNC1842 — WiFi 5 dual-band
- 1 WAN/LAN-port + 3 LAN-porte
- 1 micro-USB-port
- Antenner 4×2 MIMO
- WiFi 5 med to frekvensbånd (2,4 + 5 GHz) ved 300 Mbps
Anvendelse af Cat 6: hjemmearbejde, 4K-streaming, forbundet familie, kontor med 5–15 personer. Bedste kvalitet i forhold til prisen i 2026.
CPE 4G til udendørs brug: til krævende omgivelser
Når 4G-signalet er svagt indendørs, gør en udendørs CPE med højtydende antenner placeret udenfor (på taget, på facaden) hele forskellen. Typisk model XKC7243 :
- 1 RJ45-port Gigabit PoE
- 1 SIM-kortplads
- Vandtæthed IP65/IP67
- Indbyggede retningsbestemte antenner med høj forstærkning
- Strømforsyning via Ethernet-kabel indefra (PoE)
- En enkelt Ethernet-kabel = data + strømforsyning
Typisk installation: CPE monteret på ydervæggen eller en stolpe, der er rettet mod basestationen, Cat 6-kabel, der føres gennem væggen til en PoE-switch indvendigt og derefter videre til WiFi 6 Mesh-router. Typiske hastigheder: +50 til +100 % i forhold til en indendørs CPE i områder med svagt signal.
Sammenligning af de tre kategorier
| Kriterium | Kat. 4 indendørs | Cat 6 til indendørs brug | Udendørs |
|---|---|---|---|
| Maks. nedadgående båndbredde | 150 Mbps | 300 Mbps | 300–600 Mbps |
| MIMO | 2×2 | 4×4 | Retningsbestemt med høj forstærkning |
| Indbygget WiFi | WiFi 4 2,4 GHz | WiFi 5 med to frekvensbånd | Nogle gange indbygget WiFi 5 |
| Tæthed | Nej | Nej | IP65/IP67 |
| Fødevarer | 220 V-området | 220 V-området | PoE-Ethernet |
| Svagt signal | Begrænset | Medium | Fremragende |
| Installation | 5 min | 5 min | 30–60 min (boring i væg) |
| Anslået pris | 100-180 € | 200-350 € | 300-600 € |
For en familie i et område med god 4G-dækning er Cat 6 det optimale valg. I landdistrikter med dårlig dækning ændrer den udendørs CPE oplevelsen radikalt.
Hvordan vælger man?
Tilfælde 1: Fritidshus i et område med god 4G-dækning
CPE Cat 6 til indendørs brug type XNC1842 + WiFi 6 Mesh-router AX3000 som bridge til moderne WiFi. Samlede omkostninger: 400–550 €.
Tilfælde 2: landområde med svagt 4G-signal
CPE udendørs type XKC7243 på ydervæg med retningsbestemt antenne + PoE-switch interiør + WiFi 6-router eller HGU. Samlede omkostninger: 500–800 €. Hastighed 2–4 gange bedre end en indendørs CPE.
Tilfælde 3: forhandler, agentur, IoT-professionel
CPE kategori 4 med VPN og firewall (XRC5241). 4G-backup til et eksisterende kabelnetværk. Fiberkonverter Hovedmodem + 4G-reserve-CPE. Omkostninger: 200–400 € for CPE + VPN-licens.
Eksempel 4: fjernarbejde + den moderne familie
CPE Cat 6 med WiFi 5 dual-band (XNC1842) eller CPE Cat 12+ fra konkurrerende mærker (Huawei, Zyxel). Ekstern antenne som tilvalg, hvis signalet er svagt. Tilføjelse AP WiFi 6 til udendørs brug, IP67 til haven.
Elfcam-tilbehør til WiFi 6-udstyr
- WiFi 6 Mesh-router AX3000 — bridge bag CPE til moderne WiFi
- WiFi 6 AX3000-repeater — udvider dækningen
- AP WiFi 6 til udendørs brug, IP67 — tag over haven, udhus
- Gigabit PoE-switche — forsyner udendørs CPE og kameraer
- Cat 6/7/8 Ethernet-kabler — højtydende sammenkobling
Ofte stillede spørgsmål — CPE 4G og modeller
1Cat 4 eller Cat 6: Hvad er den konkrete forskel?
- Kategori 4: 20–80 Mbps effektiv hastighed
- Cat 6: 40–180 Mbps (effektiv hastighed)
2Indendørs- eller udendørsantenner?
- Praktikanter : mere diskret, tilstrækkelig i dækkede områder
- Eksterne 5–8 dBi : +30-80 % forbedring i områder med svagt signal
- Ekstern retningsbestemt antenne, 12–20 dBi : +100–300 % i områder med meget svagt signal, men kræver omhyggelig udendørs installation
3Kan jeg bruge en kinesisk 4G-CPE i Frankrig?
- B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz) er som regel OK
- B20 (800 MHz) kritik af det franske landdistrikt — som ikke altid finder genklang i asiatiske modeller
- B28 (700 MHz) bruges i stigende grad — tjek
4Hvordan installerer man en udendørs CPE?
- Find ud af, hvor relæantennen er placeret (OpenSignal-appen, Arceps hjemmeside)
- Fastgør CPE'en på en ydervæg eller en stolpe, og ret den mod relæet
- Sæt SIM-kortet i CPE’en
- At bore en vandtæt gennemføring til et Cat 6-Ethernet-kabel indad
- Tilslut til en PoE-switch interiør
- Tilføj en WiFi 6 Mesh-router bagpå til WiFi-distribution
5CPE 4G med indbygget VPN – er det virkelig nyttigt?
- Fjernarbejde med adgang til virksomhedens ressourcer
- Agentur eller forhandler, der har brug for en sikker forbindelse til hovedkontoret
- Beskyttelse mod spionage på offentlige netværk
- Omlægning af geografiske begrænsninger for tjenester (ansvarlig brug)
6CPE 4G eller HGU med fiber?
- Kvalificeret fiber : tag HGU-fiber. 10-100 gange højere båndbredde, lavere latenstid, ingen fair use
- Ingen fibre : CPE 4G Cat 6+ eller CPE 5G afhængigt af tilgængelighed og budget
7VoLTE-tale på CPE – hvordan fungerer det?
8Levering af Elfcam til 4G-CPE og tilbehør?
Sammenfattet
De CPE 4G kan inddeles i tre hovedgrupper:
- Kat. 4 indendørs : basisudgave med 150 Mbps, standard- og IoT-serien
- Cat 6 til indendørs brug : 300 Mbps, hjemmearbejde og den moderne familie
- Udendørs IP65/IP67 PoE : områder med dårlig dækning, maksimal båndbredde
For at få mest muligt ud af din 4G-CPE bør du supplere den med en WiFi 6 Mesh-router AX3000 i bridge, en Udendørs AP, IP67 til haveoverdækning og Cat 6-Ethernet-kabler af høj kvalitet. Dette sæt bestående af Elfcam og en CPE fra producenten giver en netværksoplevelse, der kan sammenlignes med en fiberforbindelse i den laveste prisklasse overalt i Frankrig.






















